غیر از اتومبیل برقی چه چیزی تسلا را معروف کرده است؟

علاوه‌بر برقی‌بودن اتومبیل‌های تسلا، فناوری رانندگی خودکار تسلاست که این شرکت را متمایز می‌کند.

ماشین‌های تسلا مجهز به 8 دوربین خارجی، 12 حسگر اولتراسونیک و یک رادار هستند که مدلی از محیط اطراف را مدلسازی می‌کنند. مدل‌های ساخته شده از دنیای اطراف روی یک دیتابیس بارگذاری می‌شوند و با فیلم‌های گرفته‌شدۀ مشابه توسط همۀ اتومبیل‌ها مقایسه می‌شوند و در نهایت امکان تصمیم‌گیری درست و بهتر را به همۀ ماشین‌ها می‌دهند.

در نهایت فناوری اتوپایلوت، که در هر 4 مدل تسلا موجود است، امکاناتی مانند فرمان خودکار، پارک خودکار و خروج از پارک (احضار) را به صورت اتوماتیک فراهم می‌کند. اگرچه فعلا رانندگی کاملاً مستقل و بدون راننده عملی نشده اما ایلان ماسک گفته که به زودی استقلال کامل ماشین‌ها از راننده‌ها ممکن می‌شود.

ایلان ماسک و پروژه‌هایش

موفقیت‌های اخیر تسلا

تعدادی از پیشرفت‌های تسلا در ماه‌های اخیر:

  • کارخانه چین در دسامبر 2019 به اهداف اولۀه خود، یعنی تولید 1000 مدل 3 در هفته، دست یافت. این اتفاق درامد تسلا را، درحالی‌که، کارخانۀ تسلا در آمریکا به خاطر شیوع کورونا تعطیل شده بود، ثابت نگه داشت.
  • این شرکت همچنین کار در سومین مرکز مونتاژ خود را در آلمان، در اوایل سال 2020، آغاز کرد.
  • این خودروساز تحویل جدیدترین مدل Y خود را، پیش از موعد در ماه مارس، آغاز کرد؛ یک شاسی بلند اسپرت (SUV) جمع‌وجور که انتظار می‌رود پرفروش‌ترین ماشین تسلا شود.
  • در ماه جولای ، تسلا اعلام کرد که برای اولین بار در تاریخ 17 ساله خود چهارمین فصل سودآوری متوالی خود را ثبت کرده است. تسلا همچنین از برنامۀ خود برای ساخت احداث دومین کارخانه مونتاژ ایالات متحده در آستین (تگزاس) خبر داد که قرار است وانت سایبرتراک را، که سال گذشته رونمایی شد، تولید کند.

ولی هنوز تردیدها و سؤالات زیادی دربارۀ ایمنی فناوری رانندگی خودکار وجود دارد و قوانین موجود دچار خلأ هستند. تصور کنید اگر در یک تصادف رانندگی خودرویی که در حالت اتوپایلوت است باعث مرگ رانندۀ دیگری شود. در این حادثه مقصر کیست؟ اتفاقی که در سال 2018 افتاد و در یک سانحۀ مرگبار خودروی تسلا در حالت اتوپایلوت بود.

sources: cbinsightswikipediatesla

تسلا به غیر از خودروسازی چه‌کار می‌کند؟

این روزها تسلا نه‌تنها وسایل نقلیۀ تمام‌الکتریکی تولید می‌کند بلکه محصولات تولید و ذخیره‌سازی انرژی پاک را هم می‌سازد. تسلا معتقد است هرچه سریعتر دنیا اتکایش را به سوخت‌های از بین ببرد و به سمت جهان بدون آلایندگی حرکت کند بهتر است.

بنابراین تسلا، در شرکت زیرمجموعۀ سولارسیتی، باتری‌های ذخیرۀ انرژی، صفحات خورشیدی و پنل‌های خورشیدی سقفی و محصولات و خدمات مرتبط را تولید و عرضه می‌کند که در بخش «داستان انرژی» بیشتر به آن می‌پردازیم.

با دنبال‌کردن ما در مووآتیم داستان شرکت‌های دیگر ایلان ماسک را از دست ندهید.