جف بزوس کیست؟ زندگینامه عجیب موسس آمازون

جف بزوس کیست؟ آمازون

جف بزوس کیست؟ زندگینامه عجیب موسس آمازون

جفری پرستون بیزوس (Jeffrey Preston Bezos) مؤسس فروشگاه اینترنتی آمازون (amazon) و شرکت هوافضای بلو اوریجین (Blue Origin)

جف بزوس مؤسس، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره‌ی بزرگترین و محبوب ترین فروشگاه اینترنتی جهان است، فروشگاه آمازون تنها منبع درآمد جف بزوس نیست او صاحب کسب کارهای دیگر مانند: روزنامه‌ی واشنگتن پست و شرکت فضایی بلو اوریجین است، البته بخش عمده ای از شهرت و ثروت او به شرکت آمازون برمیگردد.

قصد داریم شما را به طور کامل با زندگینامه جف بزوس موسس فروشگاه اینترنتی آمازون آشنا کنیم.

تولد جف بزوس

جف بزوس (Jeff Bezos) در ۲۱ دی ماه ۱۳۴۲ (۱۲ ژانویه‌ی ۱۹۶۴) در آلبوکرکی نیومکزیکو، ایالات متحده آمریکا متولد شد. مادر او جکلین گیز جورگنسن در هنگام تولد جف تنها ۱۷ سال داشت; مادر جف از خانواده های با اصالت تگزاس بود و پدربزرگ مادری ‌اش لارنس پرستون جایس; یکی از اعضای اولیه‌ی کمیسیون انرژی‌ های اتمی آمریکا بود.

مادر جف بزوس تنها یک سال پس از ازدواجش با پدر وی تد جورگنسن از یکدیگر جدا شدند و هنگامی که جف ۴ ساله بود مادرش با یک مهاجر کوبایی به نام میگوئل مایک بزوس ازدواج کرد; بزوس نام خانوادگی ناپدری جف است که پس از ازدواج او با مادرش، جف را به فرزند خواندگی قبول کرد.

جف بزوس پس از ازدواج مجدد مادرش تا سنین نوجوانی; تابستان هر سال به مزرعه پدربزرگش میرفت و در آنجا سر خود را با کارهایی مانند تعمیر آسیاب، غذا دادن به حیوانات، تمیز کردن حیوانات و… گرم میکرد.

تولد جف بزوس

جف بزوس (Jeff Bezos) در ۲۱ دی ماه ۱۳۴۲ (۱۲ ژانویه‌ی ۱۹۶۴) در آلبوکرکی نیومکزیکو، ایالات متحده آمریکا متولد شد; مادر او جکلین گیز جورگنسن در هنگام تولد جف تنها ۱۷ سال داشت; مادر جف از خانواده های با اصالت تگزاس بود ; پدربزرگ مادری ‌اش لارنس پرستون جایس، یکی از اعضای اولیه‌ی کمیسیون انرژی‌ های اتمی آمریکا بود.

مادر جف بزوس تنها یک سال پس از ازدواجش با پدر وی تد جورگنسن از یکدیگر جدا شدند و هنگامی که جف ۴ ساله بود مادرش با یک مهاجر کوبایی به نام میگوئل مایک بزوس ازدواج کرد; بزوس نام خانوادگی ناپدری جف است  ;که پس از ازدواج او با مادرش، جف را به فرزند خواندگی قبول کرد.

جف بزوس پس از ازدواج مجدد مادرش تا سنین نوجوانی، تابستان هر سال به مزرعه پدربزرگش میرفت ; در آنجا سر خود را با کارهایی مانند تعمیر آسیاب، غذا دادن به حیوانات، تمیز کردن حیوانات و… گرم میکرد.

جف بزوس کیست؟ آمازون

همچنین در گاراژ یک آزمایشگاه کوچیک درست کرده بود و با باز بست کردن قطعات الکتریکی اوقات خودش را میگذراند; تا اینکه در سن ۱۶ سالگی همراه با خانواده اش به میامی مهاجرت کردند.

جف بزوس در میامی با کامپیوتر آشنا شد و به آن علاقه شدید پیدا کرد، پس از آشنایی با کامپیوتر به سرعت به دنبال یادگیری آن رفت; جف بیزوس در سال ۱۹۸۶ در مقطع کارشناسی رشته‌ی الکترونیک و کامپیوتر از دانشگاه پرینستون فارغ ‌التحصیل شد.

جف بزوس پس از اینکه فارغ التحصیل شد ;در چند شرکت مختلف و مرتبط مانند شرکت وال استریت (Wall Street) و شرکت سرمایه‌گذاری (D.E. Shaw) مشغول به کار شد.

او پس از تقریبا ۵ سال فعالیت در وال استریت نیویورک به موفقیت های زیادی رسید و همه چیز داشت برایش خوب پیش میرفت تا اینکه در سال ۱۹۹۴ از شغلش استعفا داد و کسب و کار جدید اینترنتی خود را به راه انداخت، این تصمیم او باعث تاسیس آمازون شد.

او متوجه شده بود که شرکت های اینترنتی نوپا به شدت در حال رشد هستند ; و سهام این شرکت ها با سرعتی غیر قابل تصور در حال زیاد شدن هستند.

جف بزوس کیست آمازون

تولد آمازون

سال ۱۹۹۴ سالی بود که آمازون (amazon) تاسیس شد; جف بزوس بهترین زمان را برای راه اندازی آمازون انتخاب کرد در آن زمان طبق قانون ایالات متحده از مشاغل اینترنتی مالیات گرفته نمیشد; همینطور در آن زمان تعداد مشاغل اینترنتی بسیار کم بود و در نتیجه آمازون رقبای زیادی نداشت ;علاوه بر این موارد، بسیاری از مردم تازه کار با اینترنت را یاد گرفته بودند و خرید های اینترنتی برای آنها جذابیت و کلاس بالایی داشت.

پس از مدتی جف بزوس تصمیم گرفت برای آمازون کارمندان بیشتری استخدام کند ; و همینطور دفتر آمازون را به جایی بزرگتر منتقل کند ;دومین دفتر آمازون یک خانه دوخوابه با متراژ تقریباً ۱۲۰ متر بود.

پیش بینی جف بزوس کاملا درست بود; او در کمتر از چند ماه توانست نام فروشگاه اینترنتی خود را بر سر زبان ها بی اندازد; در ماه های اول شرکت آمازون بدون هیچ تبلیغی توانست در بیش از ۴۰ شهر کتاب های خود را به فروش برساند.

پیشرفت آمارون آنقدر سریع و عجیب بود که در سال ۱۹۹۷ بسیاری از کتاب فروشی ها تصمیم گرفتند ;مانند آمازون یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنند; تحلیل گران اینترنت به این نتیجه رسیده بودند که با زیاد شدن رقبای آمازون که بسیاری از آنها سرمایه گذارهای میلیونر داشتند; دیگر امیدی به آینده آمازون نیست.

در سال ۲۰۱۶ جف بیزوس تصمیم گرفت بخشی از سهام شرکت خود را به فروش برساند ;در همان سال تقریبا ۱.۵ میلیارد از سهام آمازون فروخته شد، و سهام جف بزوس به ۸۴ میلیون سهم رسید که تقریبا برابر با ۱۷ درصد کل سهام آمازون بود.

(جف بزوس کیست آمازون)

زندگی نامه گری وی کارآفرین بزرگ مهاجر Gary Vaynerchuk

بیوگرافی و زندگی نامه ایلان ماسک

ایلان ماسک چگونه فضا را تسخیر کرد؟

 

هوش اقتصادی جف بزوس

جف بزوس به آمارون تکیه نکرد و شرکت دیگر خود را با نام بلو اوریجین; (Blue Origin) در سال ۲۰۰۰ تاسیس کرد. این شرکت به صورت تخصصی در زمینه سفرهای فضایی فعالیت میکرد; در سال های ابتدایی جف بزوس علاقه ای به سرزبان ها انداختن این شرکت نداشت; چراکه فقط به خاطر علاقه بی حد و اندازه خود به سفرهای فضایی و زندگی در کره ماه این شرکت راه اندازی کرده بود; اما در سال ۲۰۰۶ ورق برگشت و این شرکت بسیار در میان مردم محبوب و مشهور شد.

جف بیزوس در سال ۱۹۹۸ تصمیم گرفت ;کسب و کارهای اینترنتی نوپا که با ایده های خلاقانه ای راه اندازی شده اند; به نظر می آید آینده روشنی دارند را خریداری کند، وب‌سایت ای ام دی بی (IMDb) اول کسب و کاری بود که جف بزوس آن را خریداری کرد; یک سال بعد، وب‌سایت الکسا (Alexa) را نیز خرید که در زمینه‌ی ارایه‌ی داده‌ها و تحلیل‌های صفحات وب فعالیت می‌کند; در سال ۲۰۰۷ هم وب‌سایت DPReview که به بررسی تخصصی دوربین‌های دیجیتال می‌پردازد به زیرمجموعه‌ای از آمازون تبدیل کرد.

جف بزوس کیست زندگینامه عجیب موسس آمازون

صفحات اینستاگرامی
@movamag رو دنبال کنید و هر لحظه انرژی مثبت ? دریافت کنید
@wollvesland انگیزشی سرزمین گرگها

برای پست های بیشتر بخش موفقیت و انگیزشی
از اینجا وارد شوید

 

 

این مقاله رو به اشتراک بگذارید

4.5/5

مقالات مشابه

1 دیدگاه در “جف بزوس کیست؟ زندگینامه عجیب موسس آمازون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اگاهی و دریافت مقاله ها و مطالب آموزشی ما رو دنبال کنید

همیشه به روز باشید و از بهترین ها بهترین ها رو یاد بگیرید

مستند ها و فیلم های ویژه مووآ تیم

پلن های اشتراک

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟