خلاصه کتاب گاو بنفش اثر ست گودین

خلاصه کتاب گاو بنفش اثر ست گادین

کتاب گاو بنفش اثر ست گادین;  یکی از کتاب‌های پر فروش و جذاب در حوزه‌ی بازاریابی است این کتاب به اهمیت و روش های متمایزسازی برند می پردازد; و انتشار این کتاب از ست گادین تحول بزرگی در برند سازی و بازاریابی ایجاد کرد او در این کتاب به راهکارهایی برای “چشمگیر کردن” برند را در راستای جلب نظر و توصیه های کلامی مردم به کار می پردازد.

در ادامه با نکات و خلاصه این کتاب فوق العاده همراه شما خواهیم بود. موواتیم

 

خلاصه کتاب گاو بنفش اثر ست گادین

 

درباره نویسنده کتاب گاو بنفش اثر ست گادین

ست گادین (Seth Godin)، نویسنده، کارآفرین، بازاریاب و سخنران آمریکایی در سال ۱۹۶۰ در نیویورک متولد شد; ست گادین در دو رشته کامپیوتر و فلسفه در دانشگاه Tufts تحصیل کرده او مدرک MBA خود را با گرایش بازاریابی از دانشگاه استنفورد دریافت کرد و طی سال های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۶ مدیر برند شرکت نرم افزاری Spinnaker بود

برای خواندن مقاله کامل زندگی نامه و معرفی ست گودین اینجا رو لمس کنید

او شرکتی فعال در حوزه تبلیغات اینترنتی به نام Yoyodyne هم تاسیس کرد ;  شرکت‌هایی همچون ولوو، مایکروسافت، سونی موزیک و غیره را برای همکاری به خود جذب کرد تا اینکه سه سال بعد، به ارزش 30 میلیون دلار در سال ۱۹۹۸ آن را به شرکت یاهو فروخت.

خلاصه کتاب گاو بنفش اثر ست گادین

 

Squidoo هم شرکت دیگری بود که ست گادین در سال ۲۰۰۵ تاسیس کرد و آن را هم در سال ۲۰۱۴ به HubPages فروخت.

وی تألیف بیش از ۲۰ کتاب در حوزه بازاریابی و تبلیغات را در کارنامه خود دارد. از مهم ترین کتاب های وی می توان به کتاب های:

e-marketing (1995)، Permission Marketing (1999)، Survival is not enoug (2002)، Purple cow (2003) و All Marketers Are Liars (2005) اشاره کرد.

۱۵۰۰۰۰ نسخه و ۲۳ بار تجدید چاپ، تنها در دو سال اول انتشار کتاب گاو بنفش، نشانی از جذابیت این کتاب در دنیای بازاریابی می باشد.
این کتاب ۱۴۵ صفحه ای در مورد تجربیات بازایابی ست گادین، کارآفرین و بازاریاب و سخنران کنفرانس تد در این حوزه می باشد که به دلیل ارائه ی ایده های جدید بسیار پر طرفدار شد.

مقدمه کتاب و دلیل اسم گاو بنفش نوشته ست گادین

ست گادین در مورد گاو بنفش گاو بنفش اینگونه توضیح می دهد :” وقتی چند سال قبل به همراه خانواده ام در فرانسه مشغول رانندگی بودم، مجذوب صدها گاوی شدم که در مرتع زیبایی در کنار جاده می چریدند.

از شیشه ی اتومبیل، به این منظره چشم دوخته ایم و از این که چه قدر همه چیز می تواند زیبا باشد، شگفت زده بودیم.

پس از بیست دقیقه، توجه مان را کم کم از آن ها برگرداندیم. گاو های جدید به طور کامل شبیه به گاوهای قبلی بودند و چیزی که تا پیش از این سرگرم کننده بود، حال دیگر عادی شده بود. بدتر از عادی، کسالت آور شده بود.گاو ها پس از مدتی که می آن ها را می بینید; خسته کننده می شوند، خسته کننده می شوند. ممکن است گاو های بسیار خوب و جذابی باشند; گاو هایی خوش اخلاق و یا زیر تابش نورافکن های رنگارنگ، اما باز کسالت آورند. ولی یک گاو بنفش می تواند جالب باشد.

خلاصه کتاب گاو بنفش

او معتقد است در دنیای بازاریابی هم باید بتوانیم گاو بنفش داشته باشیم تا بتوانیم توجه مشتریان را به خودمان و محصولمان جلب کنیم.

به زبان دیگر “چیز چشم گیر چیزی است که ارزش دارد در مورد آن حرف زده شود، شایسته ی توجه است، چیزی است استثنایی; جدید و جالب. یک گاو بنفش است. کالاهای کسالت آور به چشم نمی آیند و گاو های قهوه ای هستند.”

حرف اصلی کتاب گاو بنفش ست گادین

در این کتاب می‌آموزیم: چرا استثنایی نبودن، معادل مرگ یک شرکت است.
روزانه، با محصولات تکراری و خسته کننده بسیاری روبرو می شوید; محصولاتی که ست گودین نویسنده و فعال مطرح دنیای بازاریابی و برند سازی، از آن ها به عنوان گاوهای سیاه و سفید و بعضا قهوه ای یاد می کند

تبلیغات به شدت در حال گسترش است و حجم تبلیغاتی که هر روزه به مردم نمایش داده می شود به شدت افزایش یافته و همین باعث شده تا تبلیغات اثرگزاری گذشته را نداشته باشد.

گادین یک راهکاری ارائه داده است تا تبلیغات ما شبیه گاو های قهوه ای درون جاده برای مردم کسل کنند نباشد; او می گوید ایده های تبلیغاتی همانند ویروس عمل می کنند به جای اینکه این ویروس را در بین همه مردم با صرف هزینه های تبلیغاتی پخش کنید یک گروه از مردم (عطسه کنندگان) را مورد هدف قرار دهید.

عطسه کنندگان ویژگی خاصی دارند آنها ویروسی را که خاص نباشد عطسه نمی کنند. یک یا چند برجستگی برای برند و تبلیغات خود ایجاد کنید تا عطسه کنندگان ده ها بار شما را برای دوستان و آشنایانشان بهتر از بازاریاب ها معرفی کنند. اگر گاو بنفش باشید ماندگار خواهید بود…

 

مقالات مرتبط

بیوگرافی و زندگی نامه ایلان ماسک

زندگی نامه گری وی کارآفرین بزرگ مهاجر Gary Vaynerchuk

 

سث گودین و گری وی

 

ایده اصلی کتاب گاو بنفش ست گادین

کتاب گاو بنفش ، ایده‌ای جالب در مورد متمایز بودن است; در دنیایی که از هر محصول می‌توان نمونه‌های فراوانی یافت و رقابت بسیار شدید است؛ دیده شدن بسیار سخت شده است. ست گودین در کتاب گاو بنفش، متمایز بودن را به عنوان یکی از اصلی‌ترین بایدهای بازاریابی مطرح می‌کند.

فروش محصولاتی که مانند گاوی با رنگ بنفش جلب توجه کنند به سرعت افزایش پیدا می‌کند; به بازار نگاه کنید. بسیاری از محصولات از نظر کیفیت در یک جایگاه قرار دارند اما فروش یک برند خاص یا یک محصول خاص بسیار بالاتر از بقیه است.

در بسیاری از موارد آن محصول تبدیل به یک گاو بنفش شده استِ به این معنا که به محصولی تبدیل شده است که جلب توجه می‌کند و همه در موردش صحبت می‌کنند.

ست گودین نویسنده برجسته کتاب گاو بنفش در این کتاب می‌گوید:

جذابیت با عادی بودن سازگاری ندارد، جذابیت عجیب است.

بعضی‌ها تمایز را در بهترین بودن یا کامل بودن می‌بینند; یعنی می‌گویند با بهترین محصول را بسازیم یا تبدیل به بهترین شرکت شویم; در حالی که نویسنده کتاب گاو بنفش ست گادین بر این باور است که محصول یا خدمتی که به مشتریان خودمان عرضه می‌کنیم باید خصوصیت خاصی داشته باشد تا به چشم مشتریان بیاید و توجه آن‌ها را به خودش جلب و جذب کند.

 

بیوگرافی ست گادین نابغه بازاریابی و نویسنده گاو بنفش

 

عرضه و تقاضا – تبلیغات و توجه

یتبلیغات در بین کسب و کارها خیلی متداول شده است و هر جایی به چشم می‌خورد; 40 تا 50 سال پیش چندان تبلیغاتی وجود نداشت ولی امروز اوضاع فرق کرده است و روزانه هزاران تبلیغ مردم را بمباران می‌کند.

با توجه به شرایط امروزی جلب توجه مردم کار آسانی نیست; زیرا مردم از تبلیغات زیاد خسته شده‌اند و دیگر حوصله توجه به تبلیغات را ندارند. به همین خاطر است که عرضه و تقاضا در عرصه تبلیغات بسیار نامتوازن است. هزاران تبلیغ وجود دارد ولی هیچ خبری از توجه نیست.

مردم دیگر به هیچ تبلیغی توجه نمی‌کنند تنها شرط توجه به تبلیغات این است که محصولی که تبلیغ می‌شود; مورد نیاز مردم باشد. تبلیغت سنتی عملاً کارایی و اثربخشی خودش را از دست داده است.

در این اوضاع است که کتاب گاو بنفش با ما یاد می‌دهد که چگونه در بازار نقش خودمان را ایفا کنیم و محصول خودمان را به بازار هدف خودمان بفروشیم. کتاب گاو بنفش ست گادین از ما می‌خواهد; یک خصوصیت مهم در محصول خودمان پیدا کنیم و آن را در چشم مخاطب مهم و متمایز از سایر محصولات مشابه موجود در بازار جلوه دهیم.

 

نمودار پخش یک ایده در یک جامعه

نمودار پخش ایده،

هر محصول یا خدماتی توسط این ۵ دسته خریداری می شود،

ابتدا نوآوران هستند که فارغ از کارا بودن محصول آن را می خرند.

سپس متقاضیان نخستین، که این گروه را اگر بتوان متقاعد کرد آن ها بقیه را متقاعد می کنند.

اکثریت متقدم که وقتی ببینند یک محصول یا خدمات جدیدی برایشان مفید است آن را می پذیرند.

اکثریت متاخر که در صورت نیاز و پس از رفع اکثر ابهامات اقدام به اقتباس می کنند.

عقب افتاده ها هم کسانی هستند که پس از آمدن CD، دستگاه VHS می خرند.

در بازاریابی چشم‌گیر ما باید این هنر و توانایی را داشته باشیم که بتوانیم ; به محصول خودمان نگاهی لطیف‌تر و ظریف‌تر بیندازیم و ببینیم چه نکته‌ای در محول ما وجود دارد که بتوان آن را در نگاه مشتری متفاوت و متمایز جلوه دارد; اگر در این زمینه موفق شویم، حتماً فروش بالایی را تجربه خواهیم کرد.

 

 

چرخه جادویی گاو بنفش ست گادین:

نوآوری های ست گادین در بازاریابی که با جملاتی ساده آن ها را بیان میکند

۱- از عطسه کننده ها اجازه بگیر تا دفعه بعدی که گاو بنفشی داری آن ها را باخبر کنی.

۲- به عطسه کننده ها ابزار یا داستان هایی بده که به وسیله آن ایده شما را پخش کنند.

۳- قابل توجه باش. تا سودآور باشی. اجازه بده بقیه تیمت گاو را بدوشند و برو سراغ پیدا کردن گاو بعدی.

۴- به سرعت بدوشش و نتیجه را سرمایه گذاری کن در ایجاد گاو بعدی. انقدر شکست بخور تا پیدایش کنی.

جمله اول بزرگترین نوآوری ست گادین بود یعنی: بازاریابی اجازه ای که باعث به وجود آمدن بازاریابی ایمیلی شد. که پایه اصلی بازاریابی سایت ها و کسب وکارها و … است . که شماره یا ایمیل شما را باجازه خودتان میگیرند و در موقعی که نیاز بود به شما تبلیغات هدفمند ارسال میکنند

 

خلاصه کتاب گاو بنفش اثر ست گادین

 

کالا یا خدمات شما برای متمایز بودن در دنیای مدرن باید خارق العاده باشد

طبق گفته ست گادین اگر بخواهیم تاریخچه و پیشینه تبلیغات را بررسی کنیم; باید سه دوره را مد نظر و توجه قرار دهیم. این سه دوره عبارت است از:

با نگاهی به تاریخ تبلیغات، می توانیم سه دوره را از هم تمیز دهیم:

1- پیش از تبلیغات

2- در زمان تبلیغات

3- بعد از تبلیغات

حال به بررسی دقیق تر هرکدام از این دوره ها می پردازیم:

پیش از تبلیغات


این قدیمی ترین شکل تبلیغات است؛ یعنی زمانی که مشتریان تجربیات خودشان را بر اساس استفاده از محصول و یا خدماتی که دریافت کرده بودند; در اختیار بقیه گذاشته و راجع به آن صحبت می کردند. اصطلاحاً به آن تبلیغات، کلامی یا دهان به دهان می گویند.

 

در زمان از تبلیغات


در این دوره، تبلیغات تاثیری جادویی داشتند؛ هر چه بیشتر تبلیغ می کردید، فروشتان افزایش پیدا می کرد. شرکت ها می توانستند با استفاده از پخش آگهی های بازرگانی، فروش و سودشان را افزایش دهند، مبلغ بیشتری بر روی تبلیغات سرمایه گذاری کرده و این چرخه ی مطلوب را تکرار کنند.

بعد از تبلیغات


این دوره‌ای است که اکنون در آن زندگی می‌کنیم. در این دوره ما دوباره به شیوه‌ی تبلیغ دهانی و کلامی برگشته‌ایم; امروزه شبکه‌های اجتماعی مثل توئیتر (Twitter) و فیسبوک (Facebook) باعث می‌شوند این نوع تبلیغات کلامی به‌سرعت انتشار داده شوند.

 

در این دوره ی جدید، به قدری انتخاب های متنوع برای کالاها در اختیار مشتریان قرار دارد که فقط ارضای نیا زهای مشتریان کافی نیست; برای موردتوجه قرار گرفتن باید خارق العاده باشید.

 

کتاب گاو بنفش ست گادین

 

بازاریابی یعنی خلق محصول، نه فروش یک محصول بعد از ساخته شدن آن!!!

بازاریابی چه مفهومی دارد؟

در مفهوم سنتی، بازاریابی به معنای اعلام ارزش های محصول تولیدشده; به مشتری است؛ اما این تعریف فقط به معنای تبلیغات است، نه بیشتر. بازاریابی امور بیشتر و پیچیده تری را نیز در برمی گیرد.
درواقع بازاریابی درباره ی خلق محصول است; برای خلق یک محصول موفق، در تمامی مراحل ساخت آن (طراحی محصول، تولید، قیمت گذاری و فروش) جنبه های بازاریابی در نظر گرفته می شوند; به این معنا که چطور می توان محصولی ارائه کرد که افراد راجع به آن حرف بزنند.

به عنوان مثال مدیرعامل خطوط هواپیمایی “جت بلو” از سرپرست واحد بازاریابی کمپانی خواست از ابتدا در طراحی محصول و آموزش کارکنان حضور داشته باشد.

مجله مجازی مووآ

علاوه بر این بازاریابی به معنای یافتن مزیت رقابتی است; نقطه ی قوتی که شما را از رقبایتان متمایز کند.

 

برای پیدا کردن این مزیت باید به امور مختلفی بپردازید؛ از جمله مقایسه ی دقیق محصول خودتان و رقبا در زمینه ی قیمت گذاری و ارائه.

محصول شما قلب فعالیت های بازاریابی شماست; پس باید شعاری ساده و راحت داشته باشید که پیغام محصول‌تان را به وضوح منتقل کند.

برای مثال برج کج پیزا را در نظر بگیرید; این برج یک جاذبه ی توریستی با شهرت جهانی است؛

چون پیام اصلی آن بسیار ساده و راحت منتقل می شود:

“برجی که کج است.”

این جمله ی ساده، به نوعی شعار این برج است.

در حالی که معبد پارنتئون در رُم با وجود زیبایی و اهمیت تاریخی بیشتر; تنها یک صدم برج پیزا توریست جذب می کند؛ چون شعاری جذاب و متمایز ندارد.

 

 

مقالات مرتبط

۱۲ شغل اینترنتی برتر در ایران و جهان

قدرت فروش اینترنتی

محصولات پرفروش در اینستاگرام که می توانید عالی بفروشید!

 

امروزه ریسک پذیری در مقایسه با اجتناب از ریسک، استراتژی مطمئن تری است

مارک زاکربرگ به عنوان یکی از معروف‌ترین و توانمندترین مدیران فناوری جهان که رهبری شرکت فیس‌بوک را در دست دارد بر این باور است:

بزرگ‌ترین ریسک، ریسک نکردن است. در دنیایی که همه چیز به سرعت در حال تغییر است، تنها استراتژی که شکست آن قطعی است، ریسک نکردن است.

سث هم مثال خوبی میزند اتوموبیل بیوک را در نظر بگیرید. بیوک همیشه ماشین کسالت آوری بوده و سازنده اش در طراحی های آن هیچ گاه ریسکی متحمل نمی شود؛ درنتیجه هیچ گاه فروش خوبی هم نداشته است.

جمله مارک زاگربرگ یک واقعیت محض است; حال این جمله از زاکربرگ را می‌توان در موارد مختلف به کار برد ولی در مورد تبلیغات و بازاریابی می‌توان گفت که اگر هیچ تلاشی نکنیم و هیچ ابتکاری به خرج ندهیم می‌توانیم محصولی شبیه به سایر محصولات موجود در بازار به مشتریان خود ارائه دهیم.

حال اگر دست به چنین کاری بزنیم، چه دلیلی دارد که مشتری از بین این همه کسب و کار که محصول مشابه دارند ما را انتخاب کند؟ واقعاً نمی‌توانیم هیچ توقعی برای رسیدن به موفقیت داشته باشیم; چون هیچ تمایزی نداریم. مسلماً اگر محصولتان مشابه دیگران باشد، خیلی سریع از گردونه رقابت حذف می‌شوید.

کتاب گاو بنفش از ما می‌خواهد که متفاوت و متمایز باشیم و دست به ریسک بزنیم و از شکست نترسیم; چون اگر ریسک کنیم احتمال موفقیت وجود دارد ولی اگر ریسک نکنیم و متمایز نباشیم به احتمال 100 درصد شکست خواهیم خورد. بنابراین در دنیای امروز عمل به توصیه کتاب گاو بنفش به هیچ عنوان یک پیشنهاد نیست و عملاً یک الزام است؛ زیرا اگر کسب و کار یا محصول خودمان را به یک گاو بنفش تبدیل نکنیم، فروش چندانی نخواهیم داشت.

مشتریان می‌توانند بازاریاب‌های شما باشند

در صورتی به توصیه‌ها و پیشنهادهای کتاب گاو بنفش عمل کنید، یک اتفاق بسیار خوب برای شما می‌افتد و آن اتفاق این است که مردم و مشتریان به این نقطه تمایز شما توجه خواهند کرد ;و همه جا درباره این تمایز صحبت می‌کنند.

یکی از شرکت‌های فروش عطر برای جلب توجه مشتری و متمایز کردن کسب و کار خود تلاش کرد که از سبک کتاب گاو بنفش پیروی کند; این شرکت در کنار هر محصولی که مشتری می‌خرید، یک عطر کوچک به عنوان هدیه به او می‌داد.

با این کار هم به مشتری هدیه داده بود و هم کاری می‌کرد که مشتری دفعه بعد هم برای گرفتن هدیه به او مراجعه کند; با این کار ظرف مدت کوتاهی این کسب و کار رشدی عجیب و فروشی فوق العاده را تجربه کرد.

فقط مخاطبان و مشتریان ایده‌آل را هدف قرار دهید

در این کتاب ست گودین به خواننده می‌گوید که تنها باید مشتریان ایده‌آل را هدف تبلیغات خودش قرار دهد; شما باید تبلیغات خود را تنها به گوش کسانی برسانید که ; به محصول شما احتیاج دارند و قصد دارند محصول را خریداری کنند.

به همین خاطر هم بازاریابی در موتورهای جستجو این قدر محبوب شد; زیرا موتورهای جستجو تنها چیزی که شما در آن‌ها جستجو می‌کنید و به آن‌ها احتیاج دارید را به شما نمایش می‌دهند و خبری از اجبار نیست.

برخی از صاحبان کسب و کار تصور می‌کنند که اگر به توصیه کتاب گاو بنفش عمل کنند; همه آن‌ها را مسخره خواهند کرد و با این کار برندشان لکه‌دار شود ولی نکته این است که حتی اگر چنین اتفاقی هم بیفتد و مسخره شوید; نوعی بازاریابی رایگان برای شما صورت گرفته است.

گاو بنفش ست گادین

سخن پایانی

  • مهم ترین نکته: ایجاد گاو بنفش نیازمند این است که از همان ابتدا با در نظر گرفتن جنبه های بازاریابی، محصول را خلق کنید.

در بازار پرازدحام امروز، دیگر جایی برای محصولات و خدمات معمولی وجود ندارد; شما باید جالب توجه باشید وگرنه شکست خواهید خورد.

برای جالب توجه شدن، باید ریسک کنید و نگران نقد شدن هم نباشید.
سپس زمانی که خدمات و یا محصولات متمایز خود را با موفقیت سر زبان ها انداختید; باید هدف تان را بر روی آن دسته از افراد متمرکز کنید که علاقه مند به امتحان کردن کارهای جدید هستند و تجربیات شان را با دیگران شریک می شوند.
اما این نکته را فراموش نکنید که محصول فوقالعاده اولین قدم در راستای موفقیت در بازاریابی است ; می تواند گاو بنفش شما را به وجود آورد

نکات مهم کتاب گاو بنفش ست گادین

  • باید چشمگیر باشید، مثل گاوی بنفش
  • روش های قدیمی بازاریابی منسوخ شده اند ; گادین شما را ترغیب می کند به تجارت خود مطمئن نباشد و خطر کنید.
  • بقای محصول شما در بازار پر ازدحام تنها با توقف تبلیغات و آغاز نوآوری امکان پذیر است.
  • در کتاب گاو بنفش گروه بازاریابان ست گادین مصرانه از همه درخواست می کنند با طراحی; آفرینش و فروش محصولات جدید به رونق بازار خود بیندیشند.

 

برای خواندن مطالب مشابه میتونید به بخش وبلاگ یا بخش موفقیت مراجعه کنید ; امیدواریم این خلاصه و توضیح کمکی برای ایجاد گاو بنفش شما در بازار کارتون باشه

 

مقالات مرتبط

بیوگرافی جک ما، مؤسس گروه علی بابا و ثروتمندترین شخص آسیا

زندگی نامه و بیوگرافی گرنت کاردون

 

این مقاله رو به اشتراک بگذارید

4.5/5

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اگاهی و دریافت مقاله ها و مطالب آموزشی ما رو دنبال کنید

همیشه به روز باشید و از بهترین ها بهترین ها رو یاد بگیرید

مستند ها و فیلم های ویژه مووآ تیم

پلن های اشتراک

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟