زندگی نامه بزرگترین بوکسور تاریخ محمد علی کلی

زندگی نامه بزرگترین بوکسور تاریخ محمد علی کلی

زندگی نامه محمد علی کلی

اسمش کاسیوس مارسلوس کلی بود در تاریخ ۱۷ ژانویه ۱۹۴۲ در لویی ویل; بزرگ ترین شهر در ایالت کنتاکی آمریکا به دنیا آمد. شغل پدرش تابلونویسی بود; بعد ها خودش گفت; جدش به زور از آفریقا به آمریکا آورده شده و مشخص نیست از کدام کشور ; اما به نظر می آید از ماداگاسکار به اینجا آورده شده و اسم کلی (سنگ شن) را یک سفید پوست روی آنها گذاشته. از همین حرفها می شد فهمید آمریکا ; میزبان خوبی برای سیاهان و خانواده او نبودند

زندگی نامه بزرگترین بوکسور تاریخ محمد علی کلی

 

کاسیوس زمانی که ۱۲ ساله بود به افسر پلیسی اطلاع داد که دوچرخه اش سرقت شده است و گفت اگر دزد را بیابد; حتما حقش را می گیرد. آن افسر که جو مارتین نام داشت در یک باشگاه کوچک محلی به کودکان بوکس آموزش می داد. به همین دلیل به او گفت اگر دوست دارد با دزد مبارزه کند; بهتر است که ابتدا بوکس را یاد بگیرد.

 

این گونه بود که خیلی زود وارد رینگ بوکس شد. این کودک ۱۲ ساله با سرعت تحت نظر مارتین مربی خود; در یادگیری بوکس پیشرفت چشمگیری کرد. زمانی که وارد دبیرستان شد، در کنتاکی، موفق شد ۶ عنوان را به دست آورد. به خاطر کسب این افتخارات مسئولین مدرسه نمرات و وضعیت ضعیف درسی او را نادیده گرفتند و مدرک فارغ التحصیلی را صادر کردند.

 

زندگی نامه بزرگترین بوکسور تاریخ محمد علی کلی در کنار مالکوم ایکس

 

این ماجرای آغاز داستانی مردی است که ; چهارچوب رینگ بوکس را نه با قدرت مشت هایش بلکه با اسقامتش به لرزه درآورد

همه او را در ایران با اسم محمد علی کلی میشناسند; اما اسم اصلی او فقط محمد علی است نام قبلی محمد علی; کاسیوس مارسلوس کلی (Cassius Marcellus Clay, Jr)، جونیور بود

 

آغاز فعالیت حرفه ای

تابستان ۱۹۶۰ در بازی های المپیک رم، به مدال طلای بوکس در رده ی سنگین وزن دست یافت.وقتی به آمریکا برگشت با مدال طلا همراه دوستش به یک رستوران رفت اما صاحب رستوران مانع غذا خوردن آنان به خاطر سیاه پوستی شد

 

محمد علی در کنار مالکوم ایکس

محمد علی در کنار مالکوم ایکس

 

کاسیوس انقدر عصبانی شد که مدال طلا را دور انداخت و گفت برای این کشور مدال طلا گرفتم اما من را به عنوان یک انسان هم نمی شناسند.

قدم زدن در خیابان های واشنگتون

قدم زدن در خیابان های واشنگتون

پس از آن زیر نظر «آنجلو داندی» آموزش بوکس را به صورت حرفه ای فرا گرفت و در همین سال ها عقاید مذهبی خود را نشان داد.

 

و با مالکوم ایکس یکی از مردان بزرگ آمریکایی که بعد ها ترور شد دوست شد و مسلمان شد و اسمش را تغییر داد حتی بعد از ترور مالکوم به خانه علی نیز حمله کردند و خانه او را آتش زدند

فردای آن روز محمد علی بدون محافظ در واشنگتون به تنهایی قدم زد و گفت«هر کسی می خواهد من را بکشد اگر می تواند از رو به رو بیاید من از مرگ نمی ترسم»

 

 

 

 

کاسیوس در ۲۹ اکتبر ۱۹۶۰ در اولین مسابقه ی حرفه ای خود در لویی ویل، توانست طی ۶ راند تونی هونساکر که رئیس پلیس ویرجینای شرقی بود را شکست بدهد.

در فاصله سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۳ این بوکسور جوان در پانزده مسابقه ی سخت و نفس گیر توانست حریفان خود را ناک اوت کند.

پرافتخارترین و هیجان انگیزترین موفقیت کاسیوس، پیروزی در مقابل آرچی مور و آلخاندرو لاورانته است که در کارنامه ی خود سابقه ی ۲۰۰ پیروزی چشمگیر را ثبت کرده بودند.

 

برای مشاهده کلیپ فوق العاده انگیزشی از محمد علی کلی اینجا کلیک کنید

 

مقالات مرتبط

بیوگرافی و زندگی نامه ایلان ماسک

زندگی نامه گری وی کارآفرین بزرگ مهاجر Gary Vaynerchuk

 

 

آغاز حکمرانی بر رینگ بوکس

در ۲۵ فوریه ۱۹۶۴ محمدعلی کلی برای کسب عنوان قهرمانی در رده سنگین وزن، مقابل «سانی لیستون» کسی که تمام بوکسورهای نامی با هراس از او حرف می زدند، قرار گرفت.

زندگی نامه بزرگترین بوکسور تاریخ محمد علی کلی

 

محمدعلی هدفی بزرگ و انگیزه ای قوی داشت برایش قدرت مشت های سانی مهم نبود ; او مطمئن بود که می تواند از پس سانی بر بیاید البته انتقاد های زیادی علیه او شد; چون قبل مسابقه حریف را با کری خواندن هایش تحت فشار می گذاشت

 

اما سانی لیستون نیز اعتماد به نفس بالایی داشت و برای هر مبارزه ای کاملا آماده بود. در راند اول نوع بازی کلی همه و حتی لیستون را حیرت زده کرد; زیرا قبل از شروع مسابقه به او هشدار داده بودند که مراقب سرش در برابر ضربات سهمگین لیستون باشد.

 

به همین دلیل در راند اول ابتدا شرایط را به خوبی بررسی کرد; سپس تلاش کرد لیستون را خسته کند پس به هیچ عنوان به او فرصت نمی داد.

زندگی نامه بزرگترین بوکسور تاریخ محمد علی کلی

 

مسابقه به گونه ای پیش رفت که در اوایل راند سوم لیستون خستگی خود را به طور آشکاری بروز داد. محمدعلی نیز از این شرایط استفاده نمود; و با ضربات سنگین او را بیشتر ضعیف کرد. در لحظات پایانی راند سوم یکی از ضربات محمدعلی باعث شد; زیر چشم لیستون شکاف عمیقی ایجاد شود و توانایی او بیشتر تحلیل رود.

این بوکسور جوان و توانمند; نیروی خود را تا پایان راند ششم نگه داشت و منتظر پایان بازی بود که ناگهان سانی لیستون از شدت درد به خود پیچید، و اعلام کرد بازوی او دررفته است به همین سبب از ادامه بازی انصراف داد.

سرانجام محمدعلی کلی; طی رقابتی سنگین و بسیار نفس گیر توانست عنوان قهرمانی جهان را کسب نماید. پس از آن در ماه نوامبر ۱۹۶۵ فلوید پترسون، قهرمان سابق دنیا را نیز شکست داد.

دفاع از عنوان قهرمانی

سال های ۱۹۶۶ و ۱۹۶۷ برای کلی سال هایی بسیار پرمشغله بودند. به این دلیل که هفت بار از عنوان قهرمانی خود مجبور شد دفاع کند. محمدعلی در مارس ۱۹۶۶ در مقابل یکی از سرسخت ترین حریفان خود; به نام «جرج چوالو» که بوکسوری کانادایی بود قرار گرفت و او را شکست داد. چوالو قبل از این مسابقه در رده ی حرفه ای; در برابر هیچ حریفی شکست را تجربه نکرده بود.

 

مقالات مرتبط

بیوگرافی جک ما، مؤسس گروه علی بابا و ثروتمندترین شخص آسیا

زندگی نامه و بیوگرافی گرنت کاردون

 

 

زندگی شخصی

 

محمد علی در سال ۱۹۶۴ با سونجی روی ازدواج کرد و در سال ۱۹۶۶ از یکدیگر جدا شدند. در سال ۱۹۶۷ با بلیندا بوید ازدواج کرد; سپس در سال ۱۹۷۷ از او جدا شد. پس از آن با ورونیکا پورش در سال ۱۹۸۶ ازدواج کرد. یولاندا آخرین همسر او بود که در سال ۱۹۸۶ با یکدیگر ازدواج کردند و تا پایان عمر در کنار او زندگی کرد.

زندگی نامه بزرگترین بوکسور تاریخ محمد علی کلی

محمد علی کلی صاحب ۷ دختر به نام های لیلا علی; مریم، راشده، جمیله، هانا، میا و خلیله و همچنین دو پسر به نام های محمد علی جونیور و اسد امین است.

علاوه بر مسابقات بوکس سنگین وزن و کسب افتخارات متعدد، یکی دیگر از دلایلی که سبب معروفیت کاسیوس کلی شد این بود که ; در سال ۱۹۶۲، پس از آشنایی با الیجا محمد و مالکوم ایکس (سیاستمدار و رهبر مسلمانان سیاه پوست اهل ایالت متحده آمریکا) به دین اسلام گروید.

 

محمد علی در کنار مارتین لوتر کینگ

 

او پس از مسلمان شدن نام خود را به «محمد» و نام خانوادگی اش را به «علی» تغییر داد; و اعلام کرد یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در زندگی تجربه کرده، همین تغییر نام دادن به «محمدعلی» است

 

زندگی نامه بزرگترین بوکسور تاریخ محمد علی کلی

 

مبارزه محمد علی برای صلح

 

در سال ۱۹۶۶ از حضور در ارتش آمریکا برای مقابله و جنگ علیه ویتنام امتناع کرد و اعلام کرد که هرگز در برابر همنوعان خود در ویتنام به جنگ نمی ایستد و زیر پرچم آمریکا به مبارزه نمی پردازد .

این مسئله تا مدت ها مورد توجه بود; اما باعث شد تا ۵ سال از حضور در مسابقات بوکس محروم شده و گواهینامه ی بوکسش نیز به حالت تعلیق درآید.

 

البته لازم به ذکر است که پس از مدتی; زمان محرومیت او تا ۳ سال کاهش یافت. دادگاه نیز محمدعلی را به جرم امتناع و فرار از خدمت به ۵ سال زندان محکوم نمود، ولی او با پرداخت مبلغی به عنوان ضمانت به زندان نرفت.

محمدعلی تمام دوران محرومیت خود را کمتر به تمرین پرداخت و بیشتر با حضور در مجامع سیاسی و برنامه های تلویزیونی; همچنین سخنرانی در دانشگاه ها این مدت را پشت سر گذاشت.

بیشتر افتخار محمد علی در زندگی مبارزه برای آزادی و حقوق انسانی آفریقایی ها و آفریقایی آمریکایی هایی بود ; که تحت فشار جامعه نژادپرست به خصوص آمریکا و بریتانیا قرار داشتند

او در یک دوره سفر ; به کشور های مسلمان رفت و دیدار های زیبایی با مردم این کشور ها داشت ; او یک بار بعد از انقلاب به ایران آمد و در یک مسابقه نمادین شرکت کرد و دیدار هایی هم داشت

 

زندگی نامه بزرگترین بوکسور تاریخ محمد علی کلی

 

بازگشت دوباره به بوکس

محمدعلی کلی پس از سپری کردن دوران محرومیت خود; سرانجام در سال ۱۹۷۰ بار دیگر جواز بوکس خود را دریافت نمود و در اولین رقابت پس از بازگشت به بوکس; با جری کواری مبارزه کرد و او را شکست داد، ولی متاسفانه به علت چند سال دوری از ورزش حرفه ای; نتوانست عنوان قهرمانی سال ۱۹۷۱ را در برابر جو فریزر به دست آورد.

اما محمدعلی کلی دوباره به دوران اوج خود بازگشت و موفق شد دو بار دیگر عنوان قهرمانی جهان را کسب کند; موفقیتی که تاکنون هیچ بوکسوری آن را به دست نیاورده است.

محمد علی را با مشت های پر قدرتش نمی شناسند; حتی او سریع ترین بوکسور تاریخ هم نبود محمد علی را با استقامتش می شناسند کسی که حتی ده راند زیر مشت حریفش دوام می آورد و در لحظه ای که همه فکر میکردند کار محمد علی تمام شده مثل ققنوس از در درون اتش بر می خواست

بازنشستگی و فوت

محمدعلی کلی سرانجام با ۵۶ پیروزی; ۳۷ ناک اوت و ۵ شکست، در ۲۷ ژوئن ۱۹۷۹ اسطوره ابدی بوکس; رسما با دنیای پرهیجان بوکس خداحافظی کرده و اعلام بازنشستگی نمود.

 

وی در سال ۱۹۸۲ به سندروم پارکینسون دچار شد; این بیماری تدریجی و بدون درمان قطعی است که باعث می شود ; بخش مهمی از مغز، به طور تدریجی دچار زوال شود.

یک روز خبرنگار از او پرسید : محمد علی از خدا ناراحت نیستی بخاطر اینکه به این بیماری دچار شدی؟

جواب داد: نه همان خدایی که این قدرت را به من داد و من فکر کردم بزرگترینم این قدرت را از من گرفت ; تا همه بفهمند بدون خواست خدا هیچ کسی قدرتی ندارد حتی محمد علی

با وجود ای که علائم بیماری پارکینسون در محمدعلی کاملا مشهود بود ;ولی افتخار روشن کردن مشعل المپیک آتلانتا را در جورجیای آمریکا به دست آورد.

در ۲۳ مه ۲۰۱۶ به علت بروز مشکلات تنفسی به بیمارستان منتقل شد و حالش رو به وخامت گذاشت.

محمدعلی کلی سرانجام در سن ۷۴ سالگی; پس از ۳۲ سال تحمل بیماری پارکینسون در ۳ ژوئن ۲۰۱۶ در بیمارستان آریزونا دار فانی را وداع گفت.

پس از یک هفته از فوت او; مراسم خاکسپاری در زادگاهش لویی ویل ایلات کنتاکی برگزار شد; و هزاران نفر در مراسم تشییع پیکر محمدعلی حضور داشتند.

 

در آرامش بخواب محمد علی
1942-2016
بزرگترین - فوق انگیزشی محمد علی اسطوره بوکس

مشاهده کلیپ فوق انگیزشی از محمد علی

این مقاله رو به اشتراک بگذارید

4.5/5

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اگاهی و دریافت مقاله ها و مطالب آموزشی ما رو دنبال کنید

همیشه به روز باشید و از بهترین ها بهترین ها رو یاد بگیرید

مستند ها و فیلم های ویژه مووآ تیم

پلن های اشتراک

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟