پرواز پرنده آبی به سمت مریخ – خرید توییتر توسط ایلان ماسک تا رویای سفر به مریخ

مجله مجازی مووآ

توییتر رسما اعلام کرد که با رسیدن به توافق با ایلان ماسک، مالک تسلا و اسپیس‌اکس دو غول بزرگ ماشین سازی و راکت سازی این شبکه اجتماعی را خریداری کرده است.

به نقل از فوربز، ارزش خالص کنونی ماسک ۲۶۶.۵ میلیارد دلار است که او را با اختلاف به ثروتمندترین انسان کره زمین تبدیل می‌کند.

ماسک، که طی یک سال گذشته ; با کارهایی همچون تبلیغ رمز ارز ها و دوج کوین در توییتر و فعالیت زیاد خودش در توییتر خبرساز شده بود ، چند هفته پیش با خرید ۹.۲ درصد از سهام توییتر به بزرگ‌ترین سهامدار این شبکه اجتماعی تبدیل شد. او با این قرارداد اکنون با پرداخت ۵۴.۲۰ دلار به ازای هر سهم، به‌طور کل صاحب توییتر خواهد شد. ارزش کلی این قرارداد که به‌طور نقد پرداخت می‌شود، نزدیک به ۴۴ میلیارد دلار است. او این پیشنهاد را با همکاری چند صندق ارائه داده که حتی قابل افزایش تا 54 میلیارد دلار نیز هست. با نهایی شدن این خرید، توییتر به یک شرکت خصوصی تبدیل خواهد شد که مستقیما زیر نظر ایلان ماسک اداره خواهد شد.

مردی از مریخ!

در حالی که ایلان ماسک همزمان مالک چندین شرکت بزرگ و زنجیره ای نیز می باشد. ماسک از یک سو  با «اسپیس‌ایکس» (SpaceX) رویای تسخیر فضا را در سر دارد و از سوی دیگر با «تسلا موتورز» (Tesla Motors) می‌خواهد انقلابی در صنعت خودروسازی راه بیندازد.

برای مطالعه زندگی نامه کامل ایلان ماسک اینجا را لمس کنید

آقای ماسک که خود در توییتر بسیار فعال است; اخیرا گفته بود این شبکه اجتماعی باید “بازتر و شفاف‌تر” شود و برنامه‌هایش برای توییتر را مطرح کرده بود.

و وقتی از ۸۳ میلیون نفری که در توییتر او را دنبال می‌کنند پرسید آبا کاربران باید بتوانند توییت‌های خود را اصلاح و ویرایش کنند ۷۴ درصد به “دکمه ویرایش” پاسخ مثبت دادند. به طوری که مدیران ارشد توییتر اعلام کردند که کاربران با دت رای بدهند چون نظرشان باعث تغییراتی در توییتر خواهد شد

 

خود ماسک هم که ابتدا با یک توییت و در راستای حمایت از آزادی بیان، خواهان «باقی ماندن بدترین منتقدانش» در توییتر شده بود. او سپس با یک بیانیه بیشتر از اهداف خود برای آینده توییتر صحبت کرد. اهدافی که شامل متن باز کردن الگوریتم این پلتفرم و احراز هویت کاربرانش می‌شود.

آزادی بیان پایه و اساس یک دموکراسی کارآمد است، و توییتر میدان دیجیتالی است که مسائل مهم در آینده انسانیت در آن مورد بحث قرار می‌گیرند.

من همچنین می‌خواهم با استقبال از ویژگی‌های جدید ; (Open Source) کردن الگوریتم برای افزایش اعتماد، شکست دادن بات‌های اسپم و احراز هویت تمام انسان‌ها، توییتر را بهتر از همیشه کنم. توییتر پتانسیل فوق‌العاده‌ای دارد، و من مشتاق کار کردن با کمپانی و جامعه کاربران برای باز کردن آن هستم.

 

اما در سر آقای ماسک چه میگذرد؟

اما در سر آقای ماسک چه میگذرد؟ از بیست سال آزمایشات راکتی و صرف هزینه های چند میلیارد دلاری تا صحبت درباره آزادی بیان و صرف 44 میلیارد دلار برای خرید یک شبکه اجتماعی!

ایلان ماسک استراتژی عجیبی در کسب کارش دارد و بدون توقف در حال سفر بین شرکت های مختلفش در نقاط مختلف آمریکا و دنیاست. و با وجود اینکه اون تبدیل به ثروتمند ترین فرد دنیا شده ; اما هنوز خانه ای برای خودش ندارد و از مکان های اجاره ای , خانه دوستان و اتاق کنفرانس شرکت هایش برای خوابیدن استفاده میکند

نکته دیگر سبک کاری او عدم استفاده از تبلیغات اعم از تلویزیونی و شهری و بودجه صفر در شرکت هایش برای این کار است.

قدرت تبلیغات شبکه های اجتماعی

اما او برای تبلیغ محصولاتش دست به کار هایی میزند که باعث تعجب مردم و جلب توجه بیشتر می شود. ایلان ماسک گاها به قدری پیش میرود که در یک برنامه وید مصرف میکند و یا در برنامه های عجیب تلویزیونی شرکت میکند. حتی بعد از خرید توییتر او در توییتی اعلام کرد که کوکاکولا را خواهد خرید و تغییراتی در مواد سازنده آن خواهد داد ; البته معلوم نیست این توییت او یک شوخی ست یا واقعا در فکر این کار است ; اما شاید بشود اقدام او برای خرید توییتر را یک اقدام پروپاگاندایی خواند.

مثل همیشه ایلان ماسک بعد از این خبر به صدر جست و جو های اینترنت رفت و به یک موضوع داغ تبدیل شد. البته تبلیغی که برای او 44 میلیارد دلار هزینه گذاشته ; اما مطمئنا بازگشت هزینه فوق العاده ای برای او خواهد داشت چون که میلیون ها نفر روزانه در حال استفاده از این شبکه اجتماعی هستند.

هدف از خرید توییتر : پول یا آزادی بیان!

احتمالا به خاطر دارید که ایلان ماسک چطور در توییتر رمز ارز دوج را تبلیغ میکرد و ناگهان از منصرف شدنش در سرمایه گذاری میگفت ; و باز به بازار رمز ارز ها برمیگشت و از امکان پرداخت با رمز ارز ها برای خرید ماشین های تولیدی تسلا میگفت ; با اینکه مطلقنا نمی شود تایید کرد و آمار رسمی ای در دست نیست اما این سرمایه گذاری در دوج و بیت کوین سود زیادی برای او داشته که تصمیم به خرید کل توییتر کرده تا این پلتفرم را باب میل خودش تغییر دهد و تبدیل به یک ابزار مناسب برای قدرت پروپاگاندایی خودش شود. اتفاقی که بار ها توسط اشخاص مختلف اتفاق افتاده ; به عنوان مثال جف بزوس با خرید نیویورک تایمز محبوب ترین روزنامه آمریکا اقدامی مشابه این کار ایلان ماسک کرده بود.

و البته فراموش نکنید که ایلان ماسک با استفاده از این شبکه و شرکت هایی که مالک آنهاست ; می تواند تبدیل به تاثیرگذار ترین فرد کره زمین شود ; و راه را برای جذب سرمایه و توجه بیشتر برای پروژه هایی که در سر دارد باز کند. و باید دید که ایلان ماسک با این کارش به دنبال چه تغییری در دنیاست …

به طوری کلی ممکن است هدف ایلان ماسک; برای این کار مشخص نباشد اما اگر به شرکت هایش دقیق تر نگاه کنیم; میبینیم هدف تمام این شرکت ها کمک به بشر و پیشرفت زندگی انسانیست و در کنار اینها ; سود خوب برای او داشته و توانسته تبدیل به ثروتمندترین فرد و یکی از موثرترین افراد ; در کره زمین شود.

 

 

این مقاله رو به اشتراک بگذارید

4.5/5

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اگاهی و دریافت مقاله ها و مطالب آموزشی ما رو دنبال کنید

همیشه به روز باشید و از بهترین ها بهترین ها رو یاد بگیرید

مستند ها و فیلم های ویژه مووآ تیم

پلن های اشتراک

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟